Nově můžete zaplatit až po dodání služby a jen v případě spokojenosti!

Portrét podle fotky

Chcete nechat zvěčnit sebe nebo někoho ze svých blízkých na autentické kresbě či malbě? Pak neváhejte a oslovte naše umělecké duše na Stovkomatu, které pro vás vytvoří jedinečný portrét, ze kterého se vám zatají dech.

Portrét

Ačkoliv je s ohledem na moderní dobu populární portrétní fotografie, stále poměrně dost lidí dává přednost malovaným portrétům. Pojďme si v tomto článku portrét představit - jeho historii, představitele a další zajímavosti.



Co je to portrét?


S portrétem se můžeme setkat prakticky ve všech uměleckých směrech - kromě výtvarného umění i u fotografie nebo sochařství. Důvodem je skutečnost, že hlavním objektem portrétů je člověk, především jeho obličej a s tím spojený výraz nebo nálada. V tomto článku se nicméně budeme zaměřovat na portrét jako na výtvarný prvek.

Od portrétu je třeba rozlišovat momentku, která sice na jednu stranu může naplnit výše uvedené znaky, nicméně jde o spontánní vyobrazení člověka. Naproti tomu portrét je založen na aranžované kompozici.

Existuje několik druhů portrétů, přičemž všechny pravděpodobně hned napadne autoportrét. Ten spočívá v zachycení podoby samotného malíře. Málokdo zná ale další druhy portrétů - výtvarné umění rozlišuje kupříkladu i alegorické portréty (malované osoby jsou oblečeny do divadelních kostýmů) nebo skupinové portréty (na jednom obraze je zvěčněno více osob).



Historie portrétů


Portrét je spjatý s výtvarným uměním od nepaměti. Nejstarší dochovaný portrét ve formě vyřezávané sošky pochází z Dolních Věstonic, z doby před více než 26 tisíci lety. Na této sošce, která se stala předmětem mnoha vědeckých výzkumů, je zachycena žena s deformovanou tváří.

K rozvoji portrétu docházelo především ve starověku. O středověku se říká, že je to doba temna a vlastnosti s tímto označením spojené lze vztáhnout i na rozvoj portrétu - ačkoliv se v této éře portrétové obrazy malovaly, byly často idealizované, a tak neodrážely autentičnost a skutečnou podobu malované osoby. Rapidní rozvoj zaznamenal portrét až v nadcházejících obdobích - v renesanci a především baroku.



Kteří malíři se specializovali na portrét?


Portrétu se věnovalo mnoho výtvarných umělců po celém světě. Spousta z nich totiž pracovala na objednávku šlechty, která se ráda nechala zvěčňovat na obrazech talentovaných malířů.

Mezi nejznámější portrétové malíře patří Francisco Goya (má na svědomí portréty španělských králů Karla IV. a Ferdinanda VII.), Rembrandt van Rijn (namaloval mimo jiné též hodně svých autoportrétů), Diego Velázquez (na plátně zvěčnil příslušníky španělské královské rodiny nebo papeže Innocence X.) nebo Hans Holbein mladší (namaloval známý portrét anglického krále Jindřicha VIII.).

Malování portrétů se pochopitelně nevyhnulo ani českým zemím. Z nejznámějších českých portrétistů lze zmínit Karla Škrétu, Jana Kupeckého nebo Vojtěcha Hynaise.



Jaký je rozdíl mezi kreslením a malováním?


Pokud se zeptáte laika, jaký je rozdíl mezi kreslením a malováním, pravděpodobně nebude vědět. Když ale stejnou otázku položíte malíři, je schopný vám udělat několikahodinovou přednášku. Ve skutečnosti vám ale stačí vědět, že při kreslení používá malíř tužku nebo pastelky (dochází k nanášení čar nebo linií na papír), k malování se používají tekuté barvy (malíř totiž na papír nebo plátno nanáší souvislejší plochy barvy).



Kresba pravou mozkovou hemisférou


V poslední době si můžeme všimnout rozmachu nabídek kurzů, kde vás naučí pracovat s pravou mozkovou hemisférou. Na rozdíl od levé hemisféry, ve které je uloženo abstraktní, analytické a verbální myšlení, je pravá hemisféra zaměřena na vnímání trojrozměrného prostoru. Lektoři na kurzu vás naučí vnímat prostor tak, že obličej kreslené osoby bude pro vás soubor 3D objektů, které pak promítnete na papír.