Nově můžete zaplatit až po dodání služby a jen v případě spokojenosti!

Maturitní otázky ze zeměpisu


Rozhodli jste pro složení maturitní zkoušky ze zeměpisu, ale nemáte vypracované maturitní otázky, ze kterých by se dalo učit? Obraťte se na naše prodejce na Stovkomatu, kteří vám dodají perfektně vypracované otázky, se kterými u maturity zazáříte.

Maturitní otázky ze zeměpisu

Asi jen velmi málo studentů se odváží říct, že se nebojí maturity. A není se čemu divit - jedná se o první velkou zkoušku v jejich životě. Ne nadarmo se tak maturitě přezdívá „zkouška dospělosti”. Přečtěte si náš článek a najděte v něm pár tipů, jak vyzrát na maturitu, konkrétně ze zeměpisu.



Jak vypadá maturitní zkouška ze zeměpisu?


V České republice se maturitní zkouška skládá z státní a profilové části. Zeměpis (někdy též geografie) patří mezi profilovou část. To znamená, že student si kromě povinných předmětů (český jazyk a cizí jazyk/matematika) může zvolit 2 až 3 předměty z nabídky své školy, kam patří i zeměpis.

Vzhledem k tomu, že každá škola si tvoří vlastní podobu maturity ze zeměpisu, nejsou k dispozici žádné ucelené maturitní otázky jednotného znění. Nicméně lze vyjít ze základní podoby maturity, která se prakticky nemění.

Pokud si zvolíte maturitu ze zeměpisu, dostanete k dispozici soubor maturitních otázek. Informace, které tyto okruhy pokrývají, se musíte během maturitního ročníku naučit. Vzhledem k tomu, že studentům se do učení nechce, existuje tzv. „svatý týden” (nebo familierně „svaťák”), během kterého by se studenti měli naplno věnovat učení.

Když nastane velký den D, předstupuje student před maturitní komisi, která jej vyzve, aby si vytáhl jednu otázku. Poté student jde na tzv. „potítko”, kde má čas (cca 15 minut), aby si připravil odpovědi a utřídil poznatky o vylosované otázce. Po uplynutí času k přípravě své znalosti odprezentujete maturitní komisi. Ta se může, ale nemusí na něco zeptat. Položené otázky nebývají zapeklité, prostřednictvím nich se maturitní komise snaží studenta navést na správnou cestu nebo získat od něj nějakou elementární informaci. Tato ústní část trvá cca 15 minut.



Jak se připravit na maturitu ze zeměpisu?


V prvé řadě je třeba mít kvalitně vypracované maturitní otázky. Ty si můžete buď vypracovat sami anebo si je zakoupit zde na Stovkomatu. Druhá varianta je samozřejmě výhodnější, neboť ušetříte hodně času, kterého mají studenti před maturitou velmi málo (a každá ušetřená minuta se počítá). Rozhodně však nespoléhejte na otázky stažené z internetu. V nich mohou být poměrně zásadní chyby, které vám u maturity mohou zlomit vaz.

Pokud již máte perfektně zpracované otázky, je dobré začít s přípravou. Ačkoliv to studenti neradi slyší, měli by se začít učit co nejdříve, ideálně již na začátku maturitního ročníku. Učení je opravdu hodně a během svaťáku pak spousta studentů lamentuje, proč nezačali dříve.

Kromě maturitních otázek je dobré zeměpisné znalosti čerpat i z učebnic, encyklopedií a naučných dokumentů. Nejenže se dozvíte něco nového, utřídíte si již naučené informace, ale zároveň získáte nový pohled na studovanou oblast.

V rámci přípravy využijte možnost studia se svými spolužáky. Společná příprava je nejen větší zábava, ale funguje i jako motivace. Zároveň vzájemným testováním odhalíte, kolik toho již umíte a kde naopak máte mezery. S tím souvisí i doporučení, abyste si nasimulovali průběh maturitní zkoušky nanečisto. Nastříhejte si otázky a zkuste si jednu z nich vylosovat. Nechte si nějaký čas na přípravu a poté připravené odpovědi odprezentujte své „komisi”. Jestli nemáte možnost se takto testovat se spolužáky, využijte své rodiče, sourozence nebo další příbuzné, aby vás vyzkoušeli.

A poslední - nejdůležitější - rada na závěr: buďte v klidu! Pokud vás totiž nervozita ovládne, může se stát, že vše zapomenete. Maturitu zvládli i jiní, zvládnete ji taky!