Nově můžete zaplatit až po dodání služby a jen v případě spokojenosti!

Kresby zvířat

Chcete si nechat svého mazlíčka zvěčnit a mít tak nádhernou vzpomínku na svého kamaráda? Nebo prostě jen chcete obrázek svého oblíbeného zvířete? Nemusíte složitě pátrat po kreslířích na internetu. Zde na Stovkomatu najdete spoustu šikovných umělců, kteří pro vás kresbu zvířete rádi vytvoří.

Kresby zvířat

Kresby zvířat se v posledních letech staly velmi oblíbené. To především proto, že spousta lidí bere zvířata jako plnohodnotnou součást rodiny. Přečtěte si náš článek a nahlédněte do problematiky kresby jako výtvarného žánru.



Co je to kresba?


Kresba je projevem tvůrčí činnosti umělce. Je to jeden z nejstarších výtvarných žánrů, což dokazují nástěnné malby z dob pravěku v jeskyních Altamira a Lascaux.

Kresba však nemusí být pouze projevem výtvarného umění. V jisté podobě se ukotvila i v rámci některých technických oborů, a tak se například v architektuře nebo stavebnictví můžeme potkat s tzv. technickými výkresy.



Historie kresby


Jak už bylo uvedeno, kresby se objevovaly již v pravěku. Kromě jeskynních maleb se dochovaly i kresby vyryté do kostí nebo slonoviny. Kresba se poté rozvíjela i ve starověku, kdy nejčastějším příslušenstvím pro tvorbu byly hliněné destičky a rákos.

Ačkoliv se s postupem času objevovaly nové trendy v rámci kresby, ta nebyla dlouho uznávána jako svébytný výtvarný žánr - ve středověku sloužila totiž jako předobraz realizace malby. S rozšířením papíru v Evropě nabírala kresba na důležitosti, poněvadž byla vnímána jako nástroj k rychlému a věcnému zachycení aktuální myšlenky.

Významnou osobností v oblasti kresby je Leonardo da Vinci. Díky jeho působení došlo ke změně pohledu na kresbu, ba dokonce i výtvarné vzdělávání ji začalo považovat za důležitou součást osnov.

V následujících historických obdobích popularita kresby střídavě rostla a klesala, v souvislosti s dominantním směrem výtvarného umění (např. impresionismus kresbu upozaďoval, pro kubismus byla naopak důležitá).



Druhy kresby a příslušenství


Kresba je prakticky cokoliv, co nakreslíme tužkou, voskovkami, pastelkami, fixy, tuší, případně dalšími, méně častými nástroji. Podkladem kresby bývá nejčastěji papír, tvrdé desky, sklo nebo textil. Každý z těchto náčiní má své klady a zápory, které bychom měli vzít v potaz, než začneme kreslit.

Pokud jde o samotné druhy kresby, nejčastěji se setkáváme s těmito:
Grifonáž - jde o bezmyšlenkovitou, bezděčnou kresbu na okraji papíru, která nemá žádnou tvůrčí podstatu. K takové kresbě se často uchylujeme, když se nudíme.
Automatická kresba - jde o kresbu, kterou tvoří naše podvědomí.
Náčrt - jeho cílem je zaznamenat okamžitý nápad autora, provedení bývá jednoduché.
Skica - je podobná náčrtu, avšak je více propracovanější.
Umělecká kresba - lze ji popsat jednoduše jako volnou tvorbu autora.
Přípravná kresba - jde o výtvarné rozvržení budoucího (konečného) díla.
Karikatura - jedná se o humorné, satirické, případně i zesměšňující vyobrazení člověka, přičemž některé jeho části těla nebo vlastnosti mohou být zdůrazněny.



Jak nakreslit zvíře?


Kresba zvířete je úplně jiná než když pracujeme na portrétu člověka. Základy mohou být sice podobné, nicméně anatomie a výrazy zvířat jsou odlišné od lidských.

Zvíře můžeme kreslit prakticky dvěma způsoby - buď naživo nebo prostřednictvím fotografie. První varianta může být složitější, neboť udržet zvíře na místě je téměř nemožné (psovi můžete dát povel, ale třeba takový medvěd v zoo vás asi neposlechne). Proto můžete neposedná zvířata kreslit buď když odpočívají anebo si k jejich zvěčnění na papíře pomůžete fotografií.

Pokud jste kreslíř začátečník, zkuste si obrys zvířete rozdělit do geometrických tvarů. Tím si uvědomíte proporce jednotlivých částí těla zvířete a pomůže vám to s představivostí.