Nově můžete zaplatit až po dodání služby a jen v případě spokojenosti!

Jídelníček na hubnutí

Ladíte formu do plavek? Chcete opět nosit oblečení, které vám už dávno není, a leží tak hluboko ve skříni? Nebo chcete zhubnout ze zdravotních důvodů? Ať už je motivace pro váhový úbytek jakákoliv, využijte náš Job - sestavení jídelníčku na míru.

Jídelníček na hubnutí

Na internetu je dostupné velké množství informací o tom, jak by měl člověk při procesu hubnutí jíst. Stejně tak vám vyhledávače předloží i vzorové redukční jídelníčky. Ne všechny informace jsou relevantní, ba dokonce by vám mohly i ublížit. Pojďme si v tomto článku představit základní pojmy, pokud se rozhodneme se svojí váhou něco dělat.



Co je smyslem jídelníčku?


Existuje více druhů jídelníčků. V tomto případě jde o redukční jídelníček, jehož cílem je, aby klient ztratil na hmotnosti - tu si může určit na základě vlastního přání nebo doporučení.

Důvody, proč se člověk rozhodne zhubnout, jsou různé. Hlavní motivací by mělo však být zdravotní hledisko, neboť zdraví je to nejdůležitější, co máme.




Co je to BMI, nadváha a obezita?


V rámci problematiky redukce hmotnosti se setkáváme nejčastěji se dvěma pojmy - nadváhou a obezitou. S těmito termíny též úzce souvisí BMI (Body Mass Index).

BMI, neboli index tělesné hmotnosti, je hodnota, kterou získáváme vydělením hmotnosti měřené osoby s druhou mocninou jeho výšky. Výsledek nám říká, zdali má osoba podváhu, normální tělesnou hmotnost, nádváhu nebo obezitu, nicméně musíme do něj promítnout i pohlaví, věk a fyzickou aktivitu měřené osoby. Opakem nadváhy a obezity je v pojmosloví BMI podváha.

Nadváha je stav organismu, který předchází obezitě. Ačkoliv není tak závažná jako obezita, přináší s sebou určité zdravotní komplikace. Světová zdravotnická organizace (WHO) pro evropskou populaci stanovila, že BMI osoby s nadváhou se pohybuje v rozmezí 25 až 30. Kromě toho se jako další ukazatel používá obvod pasu - pokud má muž obvod pasu nad 94 cm a žena nad 80 cm, jde o nadváhu.

Naproti tomu obezita je stav, u kterého je zdraví jednotlivce vysoce ohroženo, v některých případech může prostřednictvím dalších faktorů vést až ke smrti (rakovina, infarkt). Podle WHO v případě evropské populace se o obezitě mluví tehdy, pokud je hodnota BMI vyšší než 30. Pokud bychom se na měření obezity chtěli podívat z hlediska obvodu pasu, pak o obezitě hovoříme při obvodu nad 102 cm u mužů a 88 cm u žen.



Kdo sestavuje jídelníček?


Jídelníček by měla sestavovat osoba znalá fyziologických procesů v těle a mající adekvátní vzdělání. Nejčastěji to bývají fitness trenéři, výživoví poradci a nutriční terapeuti.

Vyvarujte se dodržování jídelníčků nalezených na internetu, neboť každý člověk je jiný a potřebuje jiný kalorický příjem. Dodržováním takových jídelníčků byste si mohli i uškodit, protože některé nemusí pokrýt ani váš bazální metabolismus a vaše tělo pak hladoví - k tomu více v další podkapitole.



Jak by měl vypadat jídelníček?


Jídelníček by měl v prvé řadě obsahovat dostatečné množství kvalitních bílkovin, tuků a sacharidů. V této souvislosti se často pracuje s pojmem bazální metabolismus a kalorický deficit.

Bazální metabolismus je množství energie, které naše tělo vydá v klidovém režimu. Tento energetický výdej zajišťuje fungování základních životních funkcí organismu. Platí pravidlo, že čím více svalů člověk má, tím více potřebuje přijmout kalorií na udržení svého bazálního metabolismu. Pokud přijmete méně kalorií, než stanoví váš bazální metabolismus, vaše tělo hladoví. To je sice v případě hubnutí žádoucí, nicméně nepokrytí bazálního metabolismu se může projevit na funkci vašeho těla.

Pokud chceme zhubnout, měli bychom se dostat do tzv. kalorického deficitu. To je stav, kdy přijmeme méně kalorií, než kolik spálíme aktivní činností.