Nově můžete zaplatit až po dodání služby a jen v případě spokojenosti!

Ilustrace dětských knih

Máte napsanou knížku pro děti, ale chybí vám líbivá ilustrace, která by děti ohromila stejně jako příběh? Kontaktujte některého z našich prodejců na Stovkomatu a využijte jeho pomoc k tomu, aby se z vaší knihy stal bestseller!

Ilustrace dětských knih

Každý někdy četl dětskou knížku, a tak dozajista ví, co si pod pojmem ilustrace má představit. Pojďme se však podívat na definici ilustrace, jaké druhy v rámci tohoto výtvarného umění rozlišujeme a co je třeba splnit pro to, aby dětská ilustrace byla pro malé čtenáře atraktivní.



Co je to ilustrace?


Slovo ilustrace pochází z latiny (lustrare - osvětlit, illustrare - vysvětlit). Ilustrace jsou obrázky, které pomáhají vykládat příběh výtvarnou formou. Tento umělecký doprovod bývá nejčastěji malovaný, kreslený nebo digitálně vytvořený a může znázorňovat cokoliv, o čem příběh pojednává.

Ilustrovat lze nejen příběhy, ale i novinové články. Hlavním cílem ilustrace je totiž zaujmout čtenáře, vysvětlit mu děj, učinit knihu nebo článek atraktivnějším či rozvíjet čtenářovu představivost. Osoba, jež vytváří ilustrace, se nazývá ilustrátor/ka.

Umění ilustrace prošlo od svého vzniku komplexním vývojem. V současné době sice převažují malované nebo kreslené ilustrace, v digitální formě nicméně v minulosti se používala technika dřevorytu, rytiny (to bylo typické především pro odborné publikace) či leptu.



Jaké druhy ilustrace rozlišujeme?


Ve světě se můžeme potkat se dvěma druhy ilustrací - beletristickou a vědeckou.

Beletristická ilustrace se zaměřuje na výtvarné zpracování obrázků pro díla, po kterých sáhneme, když si chceme u čtení odpočinout. Taková ilustrace je čistě uměleckého rázu a má zintenzivnit čtenářův požitek z textu.

Naproti tomu vědecká ilustrace je typická pro vědecké statě, články a výzkumy. Ilustrátor využívá grafy a diagramy k tomu, aby čtenáři blíže vysvětlil atributy výzkumu a pomohl s pochopením některých pojmů.

Zařadit sem můžeme i dětskou ilustraci, která se v některých rysech od běžné ilustrace odlišuje.



Jak vytvořit líbivou ilustraci pro děti?


Ilustrace dětských knih se v mnohém neliší od „standardních” ilustrací pro dospělé publikum. Obě vychází z potřeby zatraktivnit dílo, pomoci čtenáři s pochopením děje a postav a rozvíjet jeho představivost. I tak má dětská ilustrace svá specifika, na která je třeba při tvorbě grafického zpracování knihy pamatovat.

Na rozdíl od literatury pro dospělé, jsou ilustrace povinnou součástí dětských knih. Dítětem se v tomhle odvětví rozumí čtenář ve věku 6-12 let. V tomto věku se děti teprve učí číst a chápat významy slov, a tak bez obrázků by děj příběhu nemusely plně pochopit. Obrázky navíc v dětech vzbuzují zájem číst dál a pokud by kniha byla plná písmenek, bez ilustrací, určitě by ji brzy odložily a sáhly by po nějaké obrázkové.

Kniha určená pro malé čtenáře by měla být v prvé řadě veselá, zábavná a barevná. Ilustrátor by se měl tedy vyvarovat použití děsivých či depresivních obrazů vykreslených ponurými barvami. Taková ilustrace by totiž ve svém důsledku mohla mít špatný vliv na psychický stav dítěte.

Součástí pravidel dětské ilustrace je i požadavek na určitou srozumitelnost - dítě by mělo být schopno rozeznat zobrazené předměty a postavy. Abstraktní ilustrace nemají v dětské literatuře své místo.

Dětské knihy navíc představují první střet dětí se světem literatury a výtvarného umění. Je nezbytné, aby tyto dvě složky byly ve vzájemné harmonii - ilustrace tedy musí být s textem shodná a kompozičně na něj navazovat.

Na ilustrátorovi tak leží velká zodpovědnost, neboť dětská ilustrace má v konečném důsledku vliv na rozvoj poznání dítěte, jeho psychiky a pomáhá mu utvářet obraz o reálném světě.