Fotomontáže a retušování
Hledáte někoho, kdo by vám kvalitně a za dobrou cenu upravil vaše fotografie? Potřebujete, aby vaše snímky prošly retuší? Pak již nemusíte hledat dál! Ocitli jste se na Stovkomatu - na místě, které sdružuje profesionální grafické designéry.
Tak to nechte na nás. Přes 96 % zakázek úspěšně zařídíme.
Fotomontáže a retušování
Než se ke konečnému zákazníkovi dostane krásná a bezchybná fotografie, musí projít procesem úpravy a retuší. Vyfocením objektu tedy práce fotografa nekončí. Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, s jakými všemi úpravami se můžete potkat.
Co znamenají pojmy úprava a retuše fotek?
Úprava nebo též editace fotografie spočívá ve změně obrazu - může jít o změnu samotné digitální fotografie, klasické fotografie, ale i ilustrace.
Součástí procesu úpravy fotografie je pak retuše neboli též fotomanipulace. Cílem retuše fotky je vytvořit fotografické dílo, které vyvolá dojem iluze, optického klamu nebo nereálna (tedy něčeho, s čím se ve skutečném světě setkat nemůžeme).
V čem spočívá úprava a retuše fotky?
Tyto pojmy zahrnují poměrně širokou oblast změny v provedení snímku. K tomu, abychom se mohli úpravě fotek věnovat, potřebujeme speciální grafický editor (ty nejlepší softwarové programy jsou uvedeny v další podkapitole). V této části si představíme alespoň ty nejdůležitější procesy úpravy fotky.
Základem každé úpravy obrázku je její ořez - tedy zbavení se okrajových částí. Tím se vytvoří výřez, jehož cílem je zlepšit kompozici fotky nebo zvýraznit fotografovaný objekt. Platí, že čím vyšší je rozlišení fotografie, tím lepší je výsledný výstup.
Dalším nezbytným postupem při úpravě fotky je redukce šumu. Fotograf se při práci musí zaměřit konkrétně na dva druhy šumu - náhodný (nezávislý šum; způsoben vadnými CCD elementy) a Gaussův šum (závislý šum; každý pixel fotky je pozměněn).
Spousta fotografů se při své práci soustředí i na odstranění nežádoucích objektů. Díky tomu diváka při pozorování fotky neruší nechtěný prvek nebo neodvádí jeho pozornost od primárně foceného objektu.
Problém netvoří ani potřeba změnit barevnou kompozici fotky. Z barevného snímku je tak možné jednoduše vytvořit černobílý a naopak.
Jaký program použít pro úpravu a retuše fotografie?
K tomu, abyste si mohli s fotografiemi pohrát, potřebujete speciální softwarový program. Těch existuje celá řada, a tak máte možnost si vybrat ten, který bude plně vyhovovat vašim požadavkům.
Asi nejzákladnějším, nejrozšířenějším a nejznámějším programem je Adobe Photoshop. Program používá celá řada fotografů, neboť je možné v něm fotografie rozličnými způsoby upravovat, ale i retušovat. Zkušení fotografové ocení i možnost dvojité expozice. Nicméně i skvělý Photoshop má své nevýhody. Je jím především hardwarová náročnost, nemožnost organizovat fotografie a složitost některých funkcí.
Adobe ve své dílně vytvořil i další editor, a to Lightroom. Jde o software speciálně vytvořený pro úpravu fotografií. Program disponuje jednoduchým rozhraním, možností organizovat snímky a dalšími pokročilými funkcemi. Jak Photoshop, tak Lightroom ale fungují pouze na bázi předplatného.
Pokud preferujete programy z dílen českých programátorů, měli byste vyzkoušet Zoner Photo Studio X. Český původ softwaru je jeho velkou výhodou - program je celý v češtině a je levnější než Photoshop. Nevýhodou je ale měsíční poplatek a skutečnost, že program nerozjedete na počítačích značky Apple.
Posledním editorem, který vám představíme, je Luminar AI. Již z názvu je zřejmá jeho hlavní výhoda - propojení s umělou inteligencí (Artificial Intelligence). S programem se pracuje velmi jednoduše a vývojáři neustále pracují na jeho zlepšení. Zápornou vlastností programu je, že je kompletně v angličtině.