Formátování bakalářské práce
Blíží se deadline pro odevzdání vaší bakalářské práce a vám už nezbývá žádný čas na její formátování? Objednejte si Job na Stovkomatu a nechte tuto starost na našich prodejcích, kteří vám se závěrečnou úpravou bakalářské práce pomohou.
Tak to nechte na nás. Přes 96 % zakázek úspěšně zařídíme.
Formátování bakalářské práce
Psaní a následné odevzdání bakalářské práce je pro studenty velmi stresující. Kromě toho, že se musí začít připravovat na státní závěrečné zkoušky, mají stres z toho, zda jejich práce bude přijata, hodnocena a následně připuštěna k obhajobě. Pojďte si přečíst článek o jednom z hlavních atributů bakalářské práce - formátování.
Co je to formátování?
Odevzdávaná práce akademického formátu (ať už se jedná o bakalářskou, diplomovou nebo dizertační práci) se skládá ze dvou částí - obsahu a formátu.
Formátování znamená rozčlenění textu podle nějakého logického klíče. Jde tedy o úpravu obsahu práce tak, aby se čtenář v textu neztratil a odnesl si z něj důležité informace.
S formátováním se můžeme potkat nejen u bakalářské práce, speciální podmínky se kladou i na formátování literárních děl nebo textu uveřejněného na webových stránkách.
K tomu, abyste text naformátovali bez větších komplikací, je potřeba mít nějaké znalosti a zkušenosti s textovým editorem, ve kterém práci píšete. MS Word, OpenOffice Writer nebo Pages na počítačích Apple, všechny tyto editory kromě základních obsahují i pokročilé funkce, které při formální úpravě výsledné bakalářské práce je třeba ovládat.
Jak správně naformátovat bakalářskou práci?
Při formátování je třeba dodržovat určitá pravidla, protože nejen na obsahové stránce, ale i na správném formátování závisí výsledné hodnocení vaší akademické práce. Pokud se formátování nebudete dostatečně věnovat, může to v konečném důsledku znamenat i nepřijetí bakalářské práce k obhajobě, a tím pádem nezískání titulu.
V prvé řadě si prostudujte podmínky vaší alma mater pro odevzdání bakalářské práce. Každá škola má totiž vlastní nároky na formátování. Ty většinou najdete v nějakém uceleném souboru, podle kterého se musíte řídit. Spousta požadavků na formátování se ale mezi školami neliší, neboť patří mezi ustálený úzus při odevzdání jakékoliv práce. Pojďme se na tyto požadavky dále podívat.
Při strukturalizaci textu se zaměřte v prvé řadě na formát písma. Je důležité, aby bylo v celém textu konzistentní a neměnilo se. Pokud používáte kurzívu nebo tučné písmo, dávejte pozor na to, aby to bylo při skutečně odůvodněných případech (např. doslovná citace, zvýraznění důležité poznámky). Nejčastěji se u akademických prací používá písmo Times New Roman (pro samotný text) a Arial (pro nadpisy), naopak vyhněte se používání zejména písma Comic Sans.
Práce by tedy měla zjevně odlišovat názvy jednotlivých částí a jejich obsah. K vytváření nadpisů využijte speciální funkce textového editoru k vytváření nadpisů. Nezapomeňte využívat i číslování, aby bylo zřetelné rozlišení nadpisů a podnadpisů. K tomu vytvořte i obsah, ze kterého pak bude zjevné, kde se nachází například abstrakt, hlavní část práce nebo závěr.
Aby byl text přehledný a dobře se četl, je potřeba jej zarovnat do bloku, tedy zajistit, aby všechny řádky byly stejně dlouhé a končily na stejném místě. Lepší čitelnost zajistíte i tím, že změníte řádkování - obecně se preferuje používání 1,5 řádkování. Pokud budete bakalářskou práci odevzdávat fyzicky, je třeba nastavit i odsazení řádků od kraje stránky.
Svoji pozornost zaměřte i na takové drobnosti, jako je například číslování stránek. Zde obzvláště dbejte na to, abyste neočíslovali i úvodní stránku celé práce.
V neposlední řadě nesmíte zapomenout na správné citace a uvádění zdrojů. Na to si obzvláště dejte pozor, neboť každá vysoká škola (a někdy i jednotlivé fakulty napříč univerzitou) preferuje jiný způsob citací a zdrojů.