Nově můžete zaplatit až po dodání služby a jen v případě spokojenosti!

Daňové poradenství

Pokud jsou pro vás daně a vše okolo nich noční můrou, využijte služeb prodejců na Stovkomatu, kteří mají předpisy daňového práva v malíčku. S jejich pomocí vyřešíte i ty nejzapeklitější případy, jenž se týkají vaší situace. Díky našim prodejcům budete zase v klidu spát.

Daňové poradenství

Daňové otázky jsou pro mnohé prakticky neřešitelné. Především proto, že daňové právo je složité a i na některých nejednoznačných otázkách se nedokážou odborníci shodnout. Přesto, než zadáte Job některému z prodejců na Stovkomatu, je dobré znát alespoň základy daňové oblasti v České republice.



Co je to daňové poradenství?


Pojem daně je velmi komplexní a zahrnuje kromě běžných daňových přiznání a registrací k dani i třeba zastupování před správci daně a celními orgány, dohled nad účetnictvím, pomoc při daňových kontrolách nebo zamezení dvojího zdanění příjmů. S těmito složitými úkoly vám pomohou daňoví poradci.

Daňové poradenství se řídí zákonem č. 523/1992 Sb, o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců České republiky. /p>

Kdo je to daňový poradce?


Poradenství v oblasti daní nemůže poskytovat kde kdo. Osobou, která je k této činnosti oprávněna, je daňový poradce. Podle zákona jde o fyzickou osobu, zapsanou v seznamu daňových poradců, který vede Komora daňových poradců České republiky.

Aby se mohl člověk stát daňovým poradcem, musí úspěšně absolvovat kvalifikační zkoušky. K takovým zkouškám se může přihlásit osoba, jež získala vysokoškolské vzdělání alespoň bakalářského stupně. Mezi další podmínky pro absolvování kvalifikační zkoušky patří především plná způsobilost k právním úkonům nebo bezúhonnost.

Daňový poradce pak poskytuje poradenství z daňové oblasti na základě uzavřené smlouvy s klientem (tím může být jak fyzická, tak právnická osoba). Za takové poradenství náleží daňovému poradci odměna, kterou si strany ve smlouvě sjednají.

Daňové poradenství nemusí poskytovat pouze jednotlivci. Může jít i o obchodní společnost nebo družstvo, které sdružuje daňové poradce. /p>

Mezinárodní zdaňování - zamezení dvojího zdanění


Nejen velkých společností, ale i fyzických osob se mohou týkat otázky mezinárodního zdaňování. Nemusíte přímo pracovat v zahraničí, aby na vás dopadalo mezinárodní daňové právo. K tomu postačí investovat do zahraničních akciových společností nebo dlouhodobý pobyt v jiné zemi, než ve které pobíráte například důchod a už musíte řešit otázku dvojího zdanění.

Dvojí zdanění znamená, že si na část vašeho příjmu (mzda, dividendy,…) dělají nároky dva různé státy - stát, ve kterém máte bydliště a stát, v rámci jehož jurisdikce jste získal příjem. Normálně by tato situace znamenala, že musíte platit daň dvakrát, a to v obou zemích. Drtivá většina států však mezi sebou uzavřela smlouvy o zamezení dvojího zdanění, prostřednictvím kterých si vzájemně nastavily podmínky, aby lidem ulevili od plného hrazení daní.

Vzhledem k tomu, že daňové předpisy jsou v jednotlivých státech různé, se v rámci smluv o zamezení dvojího zdanění můžeme setkat se dvěma pravidly. Podle prvního pravidla bude částka, kterou zaplatíte na dani v zemi vašeho pracoviště, započtena oproti daňové povinnosti v zemi vašeho bydliště. Druhé pravidlo je jednodušší a na základě něj platíte daně jen v zemi, kde pracujete, přičemž v zemi vašeho bydliště jste z daňové povinnosti vyňati.

Pro to, abyste zjistili, které z uvedených pravidel se na vás aplikuje, si musíte nastudovat konkrétní smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Anebo se obrátit na pověřeného daňového poradce.

Přehled veškerých smluv o zamezení dvojího zdanění najdete na internetových stránkách Ministerstva financí./p>