Nově můžete zaplatit až po dodání služby a jen v případě spokojenosti!

3D vizualizace domu

Hledáte někoho, kdo by vám zpracoval 3D vizualizaci vašeho vysněného domu, firemního sídla nebo jiné stavby? Už dál hledat nemusíte! Jsou tu prodejci na Stovkomatu, kteří odvedou skvělou práci, přesně podle vašich požadavků.

3D vizualizace domu

Moderní technologie se již zapsala prakticky do všech odvětví. Nejinak je tomu i v architektuře, stavebnictví a designu. V tomto článku se podrobněji seznámíme s pojmem 3D vizualizace domu, nicméně pro lepší pochopení si vysvětlíme i základní termíny.



Co je to 3D?


Tento termín asi není třeba moc podrobně představovat, nicméně pro pochopení dalšího textu je nezbytné jej alespoň v základech popsat.

3D je zkratka, která pochází z angličtiny (three-dimensional) a v češtině znamená trojdimenzionální nebo trojrozměrný.

Prostor, který lze označit jako 3D, lze vnímat třemi rozměry. Tyto rozměry popisuje takzvaná kartézská soustava souřadnic - ta má v prostoru 3 osy, které jsou si navzájem kolmé (osa x, y, z).

U trojrozměrných objektů se setkáváme s jednotkami objemu. Z hodin matematiky by nám potom mělo hned naskočit, že typickými trojrozměrnými tělesy jsou krychle, kvádr, jehlan, čtyřstěn, kužel, hranol, válec nebo koule.

To je však základ, který jsme se učili ve škole. Z běžného života známe určitě 3D filmy, 3D televize, 3D tiskárny anebo právě 3D vizualizace různých objektů.



Co je to 3D vizualizace domu a kde se s ní setkáme?


3D vizualizace je proces, který se využívá zejména v architektuře a stavebnictví. Jeho účelem je vytvořit 3D model stavby nebo jejího interiéru. Hlavním účelem 3D vizualizace je nejen prezentace projektu klientovi, ale i ověření, zda se použité materiály nebo konstrukce v praxi osvědčí a jestli jsou proporce budovy vhodné.

Kvalitně vypracovaná 3D vizualizace se poté zařadí do projektové dokumentace a prezentuje se zákazníkovi, potenciálním investorům, developerům nebo úřadům.



Co vše lze vizualizovat a proč je vizualizace tolik využívaná?


V rámci architektonické 3D vizualizace lze vizualizovat stavby, ale i interiéry a exteriéry budov. Vizualizovat lze logicky nejenom domy, ale i jednotlivé bytové jednotky.

3D vizualizace se stala velmi oblíbeným nástrojem architektů a stavařů především proto, že je ekonomicky výhodnější než zmenšený 3D model. Zároveň díky pokrokovým a moderním programům je možné vytvořit skutečně realistické 3D vizualizace prostor, kterým se technické výkresy, pokud jde o prezentaci projektu, prostě nemohou vyrovnat.



Jaké rozlišujeme výstupy 3D vizualizace?


Setkat se můžeme s celou řadou možností, jak 3D vizualizaci nakonec prezentovat.

Prvním a zároveň základním typem je standardní výstup bez stafáže. Jedná se o výchozí výstup, a tedy taková 3D vizualizace je prosta dalších úprav.

Dalším výstupem je výstup se stafáží. Tento typ výstup je již charakterizován dalšími, tzv. postprodukčními úpravami, díky kterým pak bude výsledná vizualizace reprezentativní a lze ji zařadit do projektové dokumentace.

Hojně využívaným výstupem je i zákres do fotografie, neboli fotomontáž. To proto, že skvěle reflektuje realitu. Žádný jiný výstup z 3D vizualizace nedokáže nahradit kvalitně provedenou fotomontáž. K takovému zákresu do fotografie se nejvíce využívají softwarové programy Adobe Photoshop nebo GIMP.

Mezi výstupy z 3D vizualizace se řadí i 3D video nebo animace. S tou se ale setkáváme především ve filmové a reklamní oblasti. Ve stavebnictví se ale tato vizualizace s ohledem na svoji náročnost využívá zřídka - pouze pro velké urbanistické studie nebo developerské projekty.

Poslední možností jsou takzvané virtuální prohlídky. Jedná se nejčastěji o panoramatické výstupy v různém úhlu 360° horizontálně a 180° vertikálně. Díky tomu si může uživatel prohlédnout vizualizovaný prostor ve všech možných směrech a všimnout si tak i těch nejmenších detailů.